FinTech 2020: Market Share or Heart Share ? (Jan 16 — Digital Age Magazine)

As you see in the title, 2020 is a very important date. Don’t get me wrong, it is not a new expansion on the Mayan Calendar; it is actually a target for changing our ways of doing business in a real sense.

Horizon 20/20, established by the European Commission, is the world’s highest budget civil research program, and will leave its mark on the next 5 years. It is not only a target, it will also form the main backbone of the efforts that will shape future technologies. With the target of 2020, we can say that there will be many projects and supports together in the next 5 years. The reason for writing the date as “20/20”, with a “/” between the numbers is based on the metaphor that when doctors show the eye chart to people, the best vision is achieved at 20 feet (6 meters). In other words, 20/20 refers to the distance that the chart can be read most clearly with the best vision.

Fintech 2020 target is a subject that must be followed closely in almost every market in the world. With the new payment law and related regulations in Turkey, we will start to see this kind of players more frequently. It is beneficial to turn our eyes to this field in which more than 20 billion dollars were invested in the world in 2015.

When we look at KPMG’s list of the most important Fintech ventures of 2015, we see 25 payment and 22 loan ventures near the top. The fact that 70% of Fintech’s established in Europe are in London shows that London is and will be very important in this field. Another interesting point is that, finance field has only been disrupted at a rate of 3% yet! If you are close to establishing a Fintech, I suggest you to attract the attention of these 5 large funds; Sequoia Capital, Accel Partners, Greycroft, Index Partbers, and Andreessen Horowitz. These are the funds that make the biggest investment in this field in the world ;)

The most appealing examples in the field of Fintech in the world;

1) Atom Bank: A new generation bank that received 30 million pounds of investment last month from BBVA, with “0” customers and before even starting operations. Although currently not many comments are made about this bank, it is said to redefine banking. And while doing that, it seems like it will especially use “internet of finance” a lot.

2) Robinhood: Don’t be fooled by its name, its purpose is not to take from the rich and give it to the poor, but to enable every kind of investors to have a new investment experience with “0” investment commission.

3) Transferwise: The new address of money transfer. This service that makes international money transfer a lot easier and differentiates the experience is in great demand.

4) Venmo: The most fun way to send money transfer to your friend, and to make payments with a group. This application through which you can even buy your friend coffee takes money transfer beyond what we are familiar with. It has been bought by PayPal.

In the answer to the question “Is there a Fintech example in Turkey?”, not mentioning İyzico, Ödeal, and İninal would be a big mistake. Perhaps in the future, they will be remembered as the ones that laid the foundation of this field in Turkey. They are accomplishing great things, and I hope many new companies join them as big players.

Finally: I had the chance to listen to PayPal’s CEO at a conference abroad last week. The most important question asked to him was “What do you think about the fact that, in customer surveys, PayPal is no longer liked, and people prefer Venmo?”. As I mentioned before, Venmo has been purchased by PayPal. The fact that even a giant company like PayPal which established digital payment and money transfer is considered old and insufficient by the end-user reveals an important issue. For growing and corporate companies, talking about market shares and explaining revenues are more important. However, the purpose of newly established distrupters that try to add value to the sector is to win heart share. If you ask me, wining heart share is the biggest investment. I wish you a peaceful and happy 2016, may you have plenty of heart share!

FinTech 2020: Pazar Payı mı Gönül Payı mı? (Ocak 16 — Digital Age)

Başlıkta gördüğünüz 2020, çok önemli bir tarih. Yanlış anlamayın, Maya Takvimi’nde yeni bir açılım değil; iş yapış şekillerimizin gerçek anlamda değişmesi için verilmiş bir hedef aslında.

Avrupa Komisyonu tarafında kurulmuş olan “Horizon 20/20” dünyanın en yüksek bütçeli sivil araştırma programı ve önümüzdeki 5 yıla damgasını vuracak. Sadece bir hedef değil, aynı zamanda geleceğin teknolojilerine yön verecek çalışmaların ana omurgasını oluşturacak. 2020 hedefi ile önümüzdeki 5 yıl boyunca birçok çalışma ve desteğin bir arada olacağını söyleyebiliriz. Tarihin “20/20” şeklinde rakamların arasına “/” işareti ile yazılmasının sebebi, doktorların insanlara harf tabelasını gösterdiklerinde en iyi görüntüye 20 feet yani 6 metrede ulaşabildikleri metaforu üzerine kurulu. Yani 20/20 ayarı, en net ve iyi görüntü ile okunabilen uzaklık anlamına geliyor.

Fintech 2020 hedefi ise, dünyanın neredeyse her pazarında önemle takip edilmesi gereken bir konu. Türkiye’de de yeni ödeme kanunu ve çevresindeki regülatif gelişmelerle, artık bu tür oyuncuları daha sık görmeye başlayacağız. Gözleri, 2015 yılında dünyada 20 milyar dolardan fazla yatırım yapılan bu alana çevirmekte fayda var.

KPMG tarafından yapılan 2015’in en önemli Fintech girişimleri listesine baktığımızda, ilk sıralarda 25 adet ödeme ve 22 adet kredi girişiminin olduğunu görüyoruz. Avrupa’da kurulan Fintech’lerin %70’inin Londra’da olması, bu alanda Londra’nın ne kadar önemli olduğunu ve olacağını gösteriyor. Diğer ilginç bir konu ise Finans alanının henüz sadece %3 oranında disrupt edilmiş olması! Eğer bir Fintech kurmaya yakınsanız bu 5 büyük fonun dikkatini çekmenizi tavsiye ederim; SequoiaCapital, Accel Partners, Greycroft, Index Partners, Andreessen Horowitz. Bunlar dünyada bu konuda en çok yatırım yapanlar ;)

Fintech alanında dünyadaki en ilgi çekici örnekler;

1) Atom Bank: Geçen ay uygulamaya bile çıkmamışken, “0” müşteri sayısı ile BBVA’dan 30 milyon pound yatırım alan yeni nesil banka. Bu banka hakkında şu an çok yorum yapılmasa da bankacılığı yeniden tanımlayacağı söyleniyor. Bunu yaparken özellikle “internet of finance”i çok kullanacak gibi duruyor.

2) Robinhood: İsmine kanmayın, amacı zenginden alıp fakire vermek değil; her türlü yatırımcının “0” yatırım komisyonu ile yeni bir yatırım deneyimi yaşamasını sağlamak.

3) Transferwise: Para transferinin yeni adresi. Ülkeler arası para transferi işini çok kolaylaştıran ve deneyimi farklılaştıran bu servis çok revaçta.

4) Venmo: Arkadaşınıza para transferi yollamanın ve ödemeleri bir grupla beraber yapmanın en keyifli yolu. Arkadaşınıza kahve bile hediye edebildiğiniz uygulama para transferini bizim bildiğimizin ötesine taşıyor. Paypal tarafından satın alındı.

Türkiye’de Fintech örneği var mı sorusunun cevabında İyzico, Ödeal ve İninal’dan bahsetmemek büyük hata olur. Onlar, belki de ilerde bu alanın Türkiye’de temellerini kuranlar olarak hatırlanacaklar. Çok da başarılı işler çıkarıyorlar. Umarım etrafımızda duyduğumuz birçok yenisi daha, aralarına büyük oyuncular olarak katılırlar.

Son olarak; geçen hafta bir yurtdışı konferansında Paypal’ın CEO’sunu dinleme şansı buldum. Kendisine sorulan en önemli soru, “Yapılan müşteri araştırmalarında artık Paypal’ın sevilmemesi, insanların Venmo’yu tercih etmesi hakkında ne düşünüyorsunuz”du. Daha evvel de bahsettiğim gibi, Venmo Paypal tarafından satın alındı. Paypal gibi dijital ödeme ve para transferini kuran dev bir şirketin bile artık son kullanıcı tarafında eski ve yeterli görülmemesi çok önemli bir meseleyi ortaya çıkarıyor. Büyüyen ve kurumsal şirketler için pazar paylarından bahsetmek, kazançları anlatmak daha önemli. Ancak yeni kurulan ve sektöre değer katmaya çalışan oyunbozanların amacı gönül payını kazanabilmek. Bana soracak olursanız gönül payı kazanmak en büyük yatırım. Huzurlu ve mutlu bir 2016 yılı diliyorum, gönül payınız bol olsun!

Mox Bank CEO and Board of Director

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store